۲۹ آبان

سیستم هوش مصنوعی گوگل (تنسرفلو)

چه بخواهید متنی را ترجمه کنید یا بخواهید با کامپیوتر حرف‌هایتان را به نوشته تبدیل کنید یا بین هزاران عکس دنبال یک عکس خاص بگردید، طبق آنچه نماینده گوگل اعلام کرده، این شرکت یک سیستم هوش مصنوعی هوشمند تر برای کمک به شما ساخته است، تنسرفلو .

سیستم جدید گوگل با نام تنسرفلو (TensorFlow) عنصر بنیادی خیلی از برنامه‌های مهم شرکت است، از سیستم پاسخ هوشمند، که سه پاسخ مختلف برای ایمیل دریافتی پیشنهاد می‌کند، تا برنامه‌های تشخیص صدا در برنامه کاربردی گوگل در تلفن‌های همراه.

نمایندگان گوگل در مطلبی برای معرفی این سیستم جدید در بلاگ شرکت اظهار داشتند: “تنسرفلو سریع تر، هوشمند تر و قابل انعطاف تر از سیستم قدیمی‌ما است و راحت تر می‌تواند با محصولات و تحقیقات جدید وفق داده شود.” این ابزار پیشرفتی هیجان انگیز برای مشتاقان هوش مصنوعی و محققان است.

سیستم تنسرفلو ی گوگل

آندری کارپاتی (Andrej Karpathy)، دانشجوی یادگیری ماشین در دانشگاه استنفورد می‌گوید: “تنسرفلو اولین پیاده سازی جدی از چاچوبی برای یادگیری عمیق ماشین است که توسط یک تیم بسیار مجرب و توانا در گوگل پشتیبانی می‌شود.”

یادگیری عمیق مفهومی‌در هوش مصنوعی و به معنای این است که کامپیوتر‌ها می‌توانند مفاهیم انتزاعی بیشتری را یاد بگیرند که انسان‌ها معمولا در آن‌ها بهتر از کامپیوتر عمل می‌کنند. برای مثال، یک انسان بدون فکر زیاد می‌تواند یک عکس از تاج محل را تشخیص دهد و لازم نیست به او گفته شود که این تصویر از یک فیل یا یک بنای دیگر نیست. اما کامپیوتر مشکلات زیادی برای انجام این کار دارد، اگر از یک کامپیوتر بخواهید تاج محل را تشخیص دهد، سیستم مجبور است به کتابخانه بزرگی از عکس‌های برود و امیدوار باشد تا چیزی مشابه با آن پیدا کند تا بتواند نام تصویر را مشخص کند.

آن طور که ارون کورویل(Aaron Courville)، استادیار علوم کامپیوتر در دانشگاه مونترآل می‌گوید این کار وقتی سخت تر می‌شود که از کامپیوتر بخواهید فعالیت را تشخیص دهد. انسان بلافاصله می‌تواند متوجه شود که یک شخص در حال راه رفتن در خیابان است و حدس‌هایی درباره هدف یا مقصد فرد بزند اما در حال حاضر کامپیوتر تنها می‌تواند بگوید که شخص در چه سمتی حرکت می‌کند.

آن طور که کورویل می‌گوید، تنسرفلو بسیاری از تحقیقات را آسان می‌کند و به محققان اجازه می‌دهد که سیستم‌های یادگیری ماشین خود را آسان تر بسازند. او می‌گوید: “با تنسرفلو ، مجموعه ای از ابزار یا یک کتابخانه است که به شما اجازه می‌دهد این چیز‌ها را بسازید و آن‌ها را به صورتی موثر اجرا کنید.”

همه این‌ها با مفهومی‌به نام شبکه عصبی شروع می‌شود، ایده ای که شروع آن به اولین روزهای عمر کامپیوتر بر می‌گردد. ساده ترین شبکه عصبیاز سه لایه تشکیل شده است: یکی برای ورودی، یکی برای پردازش و یکی برای خروجی. هر لایه از گره‌هایی متصل به تمام گره‌های لایه بعدی تشکیل شده است.

شبکه‌های عصبی برای این طراحی شده اند تا کار یادگیری را با محکم کردن ارتباطات بین گره‌های خاص انجام دهند. وقتی یک شبکه عصبی در برابر چیزی برای یادگیری قرار می‌گیرد، مثلا شکل یک نامه، گره‌های ورودی سیگنال‌هایی به لایه پردازش می‌فرستند، و این لایه هم سیگنال‌هایی برای لایه خروجی می‌فرستند. اگر خروجی درست باشد یکی مجموعه از ارتباطات قوی می‌شود و آستانه به کار افتادن این مجموعه با قوی تر شدن آن پایین می‌آید. این مشابه کاری است که مغز انسان و حیوان انجام می‌دهد.

یک موتور جستجو هم می‌تواند با دنبال کردن ترجیحات یک کاربر کاری مشابه آن چه گفته شد را انجام دهد. با تنسرفلو ارتباطات بین گره‌ها، ماتریس‌هایی از اعداد است. یک ماتریس می‌تواند مجموعه ای یک، دو یا چند بعدی از اعداد باشد. این حالت اجازه پردازش پیچیده تر را می‌دهد زیرا هر رابطه شامل بسیاری چیز‌ها می‌شود که قابل اندازه گیری هستند. برای مثال، به جای اینکه تنها تشخیص روشن یا تاریک بودن کدگذاری شود، رنگ و شدت آن هم قابل کدگذاری است.

به گفته کورویل الهام بخش اولیه گوگل برای این کار، سیستمی‌به نام تیانو (Theano) بود که در دانشگاه مونترآل ساخته شده بود. اما تنسرفلو یک پیشرفت و سیستمی‌سطح بالاتر است که بسیاری اشکالات در تیانو را که در اصل یک پروژه تحقیقاتی بود رفع می‌کند.

به گفته گوگل تنسرفلو بر روی هر ماشینی کار خواهد کرد و این شامل تلفن‌های همراه هوشمند هم خواهد شد، اگرچه حداقل نیروی پردازشی برای آن احتیاج است. تنسرفلو از همه بیشتر با کامپیوتر‌هایی سازگار خواهد بود که واحد‌های پردازش گرافیک خوبی دارند، نوعی که بیشتر توسط کسانی که بازی‌های رایانه ای انجام می‌دهند استفاده می‌شود.

کارپاتی اضافه کرد که این ابزار بسیار انعطاف پذیر است. او می‌گوید: “به دلیل عمومیت آن، می‌توانید از تنسرفلو برای هر برنامه کاربردی که شامل یادگیری عمیق می‌شود استفاده کنید: تشخیص تصویر، ترجمه ماشینی، تحلیل احساس، محدودیت‌های بسیار کمی‌برای این سیستم وجود دارد.”

همچنین گوگل اعلام کرد که برای اولین بار قسمتی از کد‌های تنسرفلو را باز خواهد گذاشت. با ارائه عمومی‌کد‌های برنامه، شرکت به محققان خارج خود اجازه می‌دهد که از کد‌ها استفاده کرده و ابزار بیشتری بسازند تا انواع دیگری از مسائل را حل کنند.

منبع

امید پنهانی هستم گرافیست ، چندین سال است در زمینه هایی ماننده طراحی گرافیکی ،فیلم و انیمیشن و … فعالیت می کنم. و آماده ارائه خدمات حرفه ای در این زمینه می باشم.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • در دنیای عکاسی حتماً تا به حال با عبارت HDR مواجه […]
 • یکی از راه‌هایی که می‌تواند عکس شما را زیباتر کند، […]
 • این کلمه دو بار در یک آیه به کار رفته است.صِبْغَةَ […]
 • در ابتدای هر پروژه، هر طراح گرافیک با تعدادی از […]
 • نکته های مهم ساخت تیزر تبلیغاتی : از آنجایی که در تهیه […]
 • در عصری که ما زندگی می کنیم، شاهد نرخ سرسام آور […]
 • ستیون پاول جابز (Steven Paul Jobs) بنیانگذار و رهبر […]
 • یکی از ابزارهای مهم ارتباطی در کسب و کار، تبلیغات است. […]
 • لری پیج پسر دکتر کارل ویکتور پیج، یکی از نخستین […]
 • فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسنده بریتانیایی و مدیر […]
 • در قسمتی از وصیتنامه نوبل آمده: تمام دارایی‌ام طبق […]
 • جفری پی. بزوس در آلبورک در ایالت نیومکزیکو به دنیا […]
 • هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۴
  تکنولوژی
  یک مؤسسه پژوهش در حوزه فناوری، ارزشی برابر با ۴۲ […]
 • تکنولوژی
  مودم‌های نوری جدید ناساکه قرار است در سال ۲۰۲۰ در […]
 • تکنولوژی
  فناوری لای‌فای که در حقیقت جایگزینی برای وای‌فای با […]