13 می

فن بیان و گویندگی

اگر رویای گوینده شدن را درسر می‌پرورانید باید برای بهتر شدن در این زمینه صدایتان را تقویت کنید.
حرفه‌ای شدن در هر کاری نیازمند تمرین است. گویندگی نیز از این قاعده مستثنا نیست. شما برای یک اجرای ایده‌‌آل حتی با وجود تجربه کافی نیز به تمرین و تقویت صدا نیازمندید
انجام بعضی از تمرینات برای بالا بردن کیفیت صدا
خوب گوش دادن به فرد سخن ور
تمرین قوی کردن حنجره
تمرین پرحجم کردن صدا
تجویز برخی خوراکی ها
چند نکته مهم غذایی برای صدا سازی
اجازه ندهید آب بدنتان کم باشد
مراقب غذاهای سنگین باشید
برنامه غذایی خود را تغییر ندهید
نکاتی برای حفظ حنجره و خوانندگی
الکل نخورید و سیگار نکشید
آب نمک قرقره کردن خوب نیست
خواننده ها آب خیلی بیشتر باید بخورند کلا اول صبح که بیدار می شوند باید آب بخورند تا خیلی از ارگان های بدن باز شوند.

تمرين برای تقویت حنجره


منظور از حنجره‌ی قوى و صداى قوى، صداى بلند يا توان فرياد زدن نيست بلکه حنجره و صدايى است که داراى بنیه‌ای بالا و قدرتى است که بعد از اجراى يک برنامه، توانايى خود را از دست ندهد و به‌اصطلاح «زود نگيرد».
بعضى‌ها صداى بسيار پرطنين و پرحجم و بلندی دارند اما پس از مدتى کار کشيدن از حنجره، تارهاى صوتى‌شان از کار می‌افتد و زود خسته شده، توان انجام فعاليت بيشتر از آن سلب می‌شود؛ برعکس افرادى نيز هستند که صداى کم‌حجم و نازکى دارند اما حنجره‌ی آن‌ها از قدرت خوبى برخوردار است و تارهاى صوتى‌شان ‌زود از کار نمی‌افتد.
مهم اين است که يک خواننده/گوینده بتواند از ابتداى يک مجلس/برنامه تا انتهاى آن را به‌تنهایی عهده‌دار شود و قدرت انجام يک برنامه کامل را داشته باشد، اگرچه اين خصوصيت بعد از سال‌ها مجلس‌دارى و اجراى برنامه براى شخص حاصل می‌شود و به خصوصيات فردى از قبيل بنيه جسمانى، حالت جمجمه، بزرگى قفسه سينه، بزرگى حفره‌های بينى و دهان و… نيز بستگى دارد.
تنفس صحيح صدا را دل‌نشین‌تر می‌کند.


برای بم شدن(زبر شدن) صدا چکار کنیم؟


خوانندگی با صدای بم همشه طرفداران خاص خودش را داشته است . برای بم شدن صدا می بایست مدتی از خواندن با صدای بلند دوری کنید. انجیر تر یا خشک، مویز به ویژه مویزی که در روغن بادام خیس شده باشد بخورید.اگر زبری از بریده شدن زبان کوچک باشد باید آب انگور را با عسل بجوشانید تا کف کند سپس کف آن را گرفته و با آب گرم قاطی کنید و ابتدا غرغره سپس تناول نمایید.

نکته ديگر اين‌که تارهاى صوتى که صدا را توليد می‌کنند، صرفاً چند عضله‌ی ضعيف و کوچک‌اند.
چون عضلات را می‌توان با ورزش قوی‌تر کرد، بايد با ورزش دادنِ عضلات گلو و حنجره، صدا را قوی‌تر کرد تا ديرتر توان خود را از دست بدهند.
دقيقاً مثل يک بدن‌ساز که با استفاده از دمبل‌های سبک و سنگين عضلات شانه و بازوى خود را قوى می‌کند تا بعد از مدتى بتواند وزنه سنگينی را بلند کند.
پس تنفس صحيح باعث پرطنين شدن صدا می‌شود و ورزش دادن عضلات باعث قوى شدن آن خواهد شد.
تمرين قوى شدن صدا به اين ترتيب است که ابتدا با آرامش در محلى ساکت و آرام بنشينيد و عضلات را شُل کنيد؛ سپس نفس عميقى کشيده و در پایین‌ترین پرده، حرف «آ» را به صورت ممتد و کشيده ادا نماييد و آن‌قدر ادامه دهيد تا بازدم شما تمام شود.
دوباره ریه‌ها را تا جايى که امکان دارد، از هوا پر کنيد و در حالت بازدم به صورت کشيده بگوييد «آ».
اين کار را تا پنج دقيقه به‌طور مداوم تکرار کنید.
در اين کار عجله نکنيد و از پایین‌ترین حالت ممکن آغاز کنید.
وقتی‌که حس کرديد که حنجره شما خوب گرم شده است، حرف «آ» را در يک پرده بالاتر، با همان کيفيت اجرا کنيد.
اين کار را همین‌طور پرده به پرده ادامه داده و بالا رويد و اين نکته را کسانى که مبتدى هستند بايد توجه داشته باشند که به‌هیچ‌وجه نبايد عجله نمايند. بايد با حوصله اين کار را به انجام رساند چون تمام پختگى صدا و قوت آن بستگى به تمرين در پرده‌های پايين دارد. اين کار را که انجام داديد و به پرده آخر صداى خود در حرف «آ» رسيديد، حنجره شما به خوبى گرم شده است و بعد از اين يک ربع تمرين، حالا می‌توانيد با تمام قدرت، يک بيت شعر را با آواز بلند «در اصطلاح شش‌دانگ صدا» بخوانيد، بدون اين‌که آسيبى به حنجره شما برسد.
اگر در بين تمرين، هنگام بالا بردن پرده بعدى احساس خارش يا سوزش يا سرفه کرديد، بدانيد که عجله کرده‌اید!
در اين حالت به پرده قبلى بازگشته و دقايقى همان را ادامه دهيد يا تمرين را براى مدتى قطع کنيد. همچنين در پر کردن ریه‌ها هم نبايد عجله کرد. ابتدا آهسته‌آهسته شکم و سپس سينه را پر کنید تا جايى که شکم و سينه شما کاملاً متورم و مملو از هوا باشد. اگر پرده‌های پايين را در يک فضاى بسته و پرده‌های بالا و شش‌دانگ را در يک محيط باز مانند کوه يا بيابان تمرين کنيد، بهتر است. و پيشرفت خود را مشاهده خواهيد کرد و اگر بتوانيد تمرين شش‌دانگ صدا را بعد از يک برنامه کوه‌نوردی قرار دهيد، بسيار بهتر و ثمربخش‌تر خواهد بود چرا که کوه‌نوردی باعث افزايش ظرفيت هوايى شش‌ها می‌شود.

تمرينات فوق بايد حداقل یک تا دو ماه به‌طور مستمر و همه‌روزه انجام شود تا صدا براى آغاز کار، صيقل بخورد و از حالت «نخراشيدگى» بيرون بیايد.

تمرين پُرحجم کردن صدا


پس از تمرينات قوى‌سازى صدا، نوبت به پُرحجم کردن و پُرطنين کردن آن می‌رسد. يعنى وقتى يک خواننده در يک اتاق معمولى می‌خواند، صداى او بر فضاى اتاق احاطه کامل داشته باشد و از هر سمت و سويى به‌طور مستقيم و یکنواخت شنيده شود. اين خصوصيات يک صداى پرطنين است که در اصطلاح، اين صدا را «زنگ‌دار» گويند که گرفتگى ندارد.
البته هر نوع گرفتگى در صدا، مذموم نيست بلکه بعضى وقت‌ها به محزون بودن آن می‌افزاید اما صدايى با اين کيفيت، قابليت کمترى براى مانور دادن و تحرير زدن دارد. براى زنگ‌دار شدن صدا به تمرينات زير توجه کنيد:

در حالتى راحت بنشينيد و عضلات را رها کرده و کلماتى از قبيل ((مَنگ، هَنگ، زَنگ،…)) که به «نْگ» ختم می‌شوند را با آهنگى تودماغى با مسدود کردن دهان با زبان و کشيدگى، اجرا کنید.

يک شعر بيست بيتى را با نازک‌ترین آهنگى که می‌توانيد بخوانيد و وقتی‌که گلویتان خسته شد، پس از چند دقيقه استراحت دوباره از نو آغاز کنيد.

حرف ((ر)) را به صورت مشدّد و مستمر و کشيده ((ررر…)) ادا کنيد.

پرطنين شدن صدا، با تنفس رابطه مستقيم دارد.
براى اينکه طنين صداى خود را تقويت کنيد به اين تمرين‌ها نیز توجه کنيد:

 • ابتدا يک نفس عميق باکیفیتى که قبلاً گفته شد بکشيد و ریه‌ها و شکم را از هوا پر کنيد به‌طوری‌که شکم کاملاً بيرون آيد. بعد صدا را درحالی‌که خارج می‌کنید، آهسته و پياپى بگوييد: ((آ آ آ …)).
  توجه داشته باشيد که هر چه اين هوا آهسته‌تر و کندتر از شش‌ها خارج شود بهتر است و تکرار اين تمرين صدا را بهتر و رساتر می‌کند.
 • فک پايينى را شُل کنيد سپس نفس‌های کوتاه و سريع، از راه دهان بکشيد و کم‌کم بر سرعت آن بیفزایید تا جايى که صداى برخورد نفس‌ها را به سقف دهان‌تان بشنويد.
  البته نفس‌ها نبايد از راه تنگى گلو بوده بلکه بايد از پرده ديافراگم شکم باشد و از آن به‌عنوان تلمبه‌ای استفاده کنيد و هوا را از راه شکم بيرون و داخل بکشيد.
  اين تمرين باعث قوى شدن عضلات زير فک و اطراف گلو و شکم می‌شود زيرا هنگام خواندن، فشار زيادى به اين عضلات وارد می‌شود.
 • بدن را شل کنيد و هوا را به درون سينه بکشيد، بدون اين‌که هیچ‌گونه فشارى به سينه وارد شود؛ آن‌قدر که سينه از هوا پر گردد.
  سپس شمعى (يا يک باريکه کاغذ) را جلوى دهان‌تان بگيريد و هوا را خارج کنيد، آن‌چنان‌که شعله شمع حرکت نکند ولى هواى سينه به‌طور یکنواخت خارج شود.
  اين تمرين باعث افزايش ‍ظرفيت هوايى ریه‌ها و یکنواختى صدا می‌شود که بايد روزى سه تا چهار مرتبه تکرار شود و با يک فوت کردن قوى، خاتمه يابد.
 • چانه را به سينه بچسبانيد به‌طوری‌که وزن سر، روى چانه افتاده باشد. حالا چند مرتبه دهان را باز و بسته کنيد به‌طوری‌که با اين حرکت، سرتان بالا و پايين رود.
  سپس مدتى دهان را به حالت نيمه باز و راحت، استراحت بدهيد.
 • دستانتان را زير چانه بزنيد (حالتى که انسان چيزى را تماشا می‌کند) و فرض کنيد که چيزى می‌جوید و مکرر دهان‌تان را باز و بسته کنيد.
  بعد از مدتى استراحت، دوباره اين کار را انجام دهيد.
  اين تمرين و تمرين قبل، باعث قوى شدن عضلات چانه، شقيقه و گلو می‌شود و کم‌کم فک و گلو در اختيار شما درمی‌آید تا حروف را موقع خواندن بهتر ادا کنيد زيرا عدم توانائى در تلفظ واضح حروف و خستگى زودرس فک و دهان، ناشى از ضعيف بودن اين عضلات است.
 • يک شعر را ابتدا با صداى زير و از نوک زبان و سپس با صداى بم و از ته زبان بخوانيد درحالی‌که دهان مانند يک حفره شده و صدا با حجم بيرون می‌آید.
  اين تمرين نيز با قوی‌تر شدن زبان، باعث پرحجم شدن صدا می‌شود زيرا قسمتى از خواندن، به زبان بستگى دارد که با تغيير دادن فضاى دهان، موجب ايجاد صداى مناسب و حجم دلخواه می‌شود.
  محافظت از حنجره
  تمريناتى که تا اينجا گفته شد، باعث تغييرات محسوسى در تقويت و بهبود صدا می‌شود، با اين شرط که با حوصله انجام داده شود و از عجله کردن در آن خوددارى شود.
  به‌عنوان‌مثال در تمريناتى که در قسمت قوى شدن حنجره ذکر شد، اگر شخصى بدون گرم کردن حنجره، زير آواز بزند و شش‌دانگ صدا را بيرون دهد، امکان پاره شدن تارهاى صوتى و يا ايجاد رگه‌های غیرقابل بهبود در صدا، وجود دارد.
  پس توصيه اول، عجله نکردن و دقت به خرج دادن در تمرين‌هاست.
  توصيه ديگر اين است که بين تمرین‌ها نبايد وقفه‌ای ايجاد شود و بايد به‌طور مداوم صورت گيرد تا حنجره پختگى خود را آسان‌تر به دست آورد.
  به‌طورکلی حتی یک خواننده‌ی حرفه‌ای هم نبايد تمرين را قطع کند و هرروز بايد زمزمه‌ای داشته باشد تا حنجره، انعطاف خود را از دست ندهد. درست مانند لولاى در، اگر مدتى در باز و بسته نشود باعث سفت شدن لولاها می‌شود.
  به خاطر داشته باشيد که بهترين چيز براى حنجره، خواندن و جلوگيرى از تنبلى و سستى آن است.
  البته از استراحت دادن آن‌هم نبايد غافل ماند و بايد از تاختن به حنجره پرهيز کرد.
  حتى در مجلس نيز هرگاه حس کرديد که حنجره شما خسته شده است می‌توانيد بدون آنکه سايرين متوجه شوند به آن استراحت بدهيد. به اين ترتيب که فک پائين را شُل کرده و با زبان کوچک راه حلق را مسدود نمایید، گوئى می‌خواهید خميازه بکشيد به‌طوری‌که صداى آن در گوش‌ها حس می‌شود. اين کار باعث استراحت لحظه‌ای حنجره تا مدت کوتاهى می‌شود.
  بهترين استراحت براى حنجره قبل يا بعد از مجلس، خواب است. چون همان‌طور که گفتيم تارهاى صوتى، بافت عضله‌ای هستند و احتياج به استراحت دارند.

چی بخوریم؟


طبعاً از یک سری خوردنی‌ها بايد پرهيز شود و برخى دیگر بايد بیشتر استفاده شوند.
حنجره را به لولاى در تشبيه کرديم؛ همان‌گونه که در احتياج به باز و بسته شدن دارد تا سفت نشود، احتياج به روغن‌کاری هم دارد.
به همان شکل که بايد از حنجره کار کشيد تا انعطافش از بين نرود، بايد با خوردن بعضى خوراکی‌ها به تحرک بيشتر آن کمک کرد.
خوردن غذاهاى کم‌چربی و آبکى مانند آش، گوشت آب پز، آبگوشت بدون چربى، نوشيدن شير گرم قبل و بعد از خواندن و نوشيدن آب ولرم در حين برنامه است.
همچنين در مواقع گرفتگى و خستگى صدا، خوردن ژله نشاسته، زرده تخم‌مرغ، تخم‌مرغ عسلى، آب شلغم يا قرقره کردن آب‌نمک به‌اضافه چند قطره آب‌لیمو يا خوردن انجير خشک که در شير جوشيده ريخته شده تأثیر بسزايى خواهد داشت.
خوردن دانه‌هایى که داراى لعاب هستند مانند بارهنگ، به دانه، تخم‌شربتى و… نیز پیش از اجراى برنامه بسيار مفيد است.

 • اخیراً بسته‌هایی تحت عنوان «روتارین» در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد که حاوی مجموعه‌ای از این دانه‌های لعابدار است و بسیار مفید برای حنجره و گلو.

پرهيز!


براى اين‌که حنجره آسيب نبيند بايد از خوردن بعضى از خوراکی‌ها مانند انواع ترشی‌ها، سرخ‌کردنی، چاى پررنگ، آب سرد، بستنى و اين قبيل مواد غذائى خوددارى نمود چون خوردن این‌ها به‌مرور زمان باعث تحليل رفتن قواى حنجره و ضعيف شدن صدا می‌شود.
جالب اینجاست که اثر اين خوردنی‌ها در حنجره‌های حرفه‌ای بسیار مخرّب‌تر از حنجره‌های معمولى است زیرا حنجره‌ی کارکرده در مقابل بعضى چيزها آسیب‌پذیرتر از حنجره‌ی کارنکرده است.

همچنين خوردن تخمه و آجيل و حتى استعمال عطريات باعث گرفتن صدا می‌شود.
همچنین سينه زدن و گريه‌ی شديد نيز باعث گرفتگى حنجره می‌شود.
تنفس ‍در فضائى که گردوخاک دارد يا محلى که در آن غذا می‌پزند و چيزى سرخ می‌کنند نيز همان نتيجه را خواهد داد.
به‌طورکلی می‌توان گفت که هرگونه خوراکى که در شخص توليد گلودرد می‌کند و هنگام ابتلا به سرماخوردگى يا گلودرد باعث تشديد آن می‌شود، در موقع سلامتى باعث ضعيف شدن حنجره و صدا می‌شود و برعکس هرگونه خوراکى که در موقع گلودرد و عفونت سينه، موجب بهبود شخص می‌شود در موقع سلامتى موجب قوى شدن صدا و بالا رفتن کارایى حنجره می‌شود.

تمریناتی برای اصلاح طرز ایستادن (گام به گام)


چانه خودتان را موازی با کف در نظر بگیرید.
از سمت شکم تنفس کنید نه از سمت سینه. با قرار دادن دست روی شکمتان این تمرین را انجام دهید. شکمتان باید به آرامی بالا و پایین برود.
حالا دستهایتان را در دو طرف بدنتان قرار دهید بدون اینکه با پاها، دست‌ها یا هر بخش دیگری از بدنتان، حرکتی نمایشی انجام دهید.
زانوهایتان را از هم باز کنید و آنها را در حالت آرام و سست قرار دهید ولی چمپاتمه نزنید.
شانه‌هایتان را بالا نگیرید فقط آنها را پایین آورده و سینه هاتان را بالا بگیرید.
پاهایتان را کمی از هم فاصله دهید و وزنتان را به طور متعادل بین آنها و کمی رو به جلو پخش کنید.
هنگامیکه درد یا تنشی را در هر بخشی از ماهیچه خودتان حس کردید یعنی باید درست بایستید. اگر جراحت بزرگی پیدا کردید یا ماهیچه‌هایتان گرفته، نباید آواز بخوانید.
باید گردنتان در حالت سست و آرامش قرار گیرید. برای ماهیچه‌های پشت خودتان هم همین کار را انجام دهید.
حرکات شما باید مثل زمانیکه می‌رقصید، دلپذیر باشد. اگر از رقصیدن متنفر هستید، می‌توانید، دفاع شخصی مثل کاراته کار کنید. این ورزش‌ها کمک زیادی به حرکات روان شما می‌کنند.

پشنهادات


ترانه های مورد علاقه خود را با هر سبکی که هست با صدای خودتان تمرین کنید.
در آرامش به صدای خود گوش دهید تا بتوانید صدای خود را بهبود ببخشید.
هر روز آواز بخوانید
از خواندن نترسید سینه را سپر کرده و با اعتماد به نفس بخوانید
به خودتان اعتماد داشته باشید اگر اعتماد به نفس نداشته باشید نمی توانید به شکل کامل از توانایی خود استفاده کنید
هر روز تمرین سلفژ کنید گامی را انتخاب کنید که به شما فشار نیاورد.
تنفس صحیح را هنگام خواندن فراموش نکنید یک دم اشتباه صدای شما را خراب خواهد کرد.
هنگامی که اجراهای زیاد یا طولانی دارید چای سبز بنوشید این کار به تارهای صوتی شما آرامش خواهد داد.
از اجرا در مقابل جمعیت همیشه استقبال کنید با این کار تجربه شما بالا خواهد رفت.

درمان خانگی برای بازیابی صدا


عسل
یکی از بهترین و شناخته شده ترین درمانهای خانگی برای بازیابی صدا، عسل است که نه تنها برای رفع سوزش و آزردگی گلو و روکش دار کردن غشای آن بسیار مفید است، بلکه دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی برای حل مشکل به صورت ریشه ای است.

هیچ درمان پیچیده ای لازم نیست، فقط هر چند ساعت یک قاشق غذاخوری از آن را ببلعید.
همچنین میتوانید عسل و لیمو را به دمنوش های گیاهی اضافه کنید. برخی از افراد برای تاثیر بیشتر، کمی فلفل کاین یا دارچین هم به آن اضافه میکنند.


شیرین بیان
داروی گیاهی دیگری که خاصیت ضد ویروسی و ضد التهابی دارد، شیرین بیان است. شیرین بیان اکسپکتورانتی طبیعی است که به خلاص شدن از خلط ها و التهاب کمک میکند و رفع این مشکل از گام های مهم برای بازیابی صداست.

به یک فنجان آب در حال جوش یک قاشق چایخوری ریشه شیرین بیان خشک شده اضافه کنید.
اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه با آب بجوشد.
شیرین بیان را صاف کرده و در صورت تمایل عسل یا لیمو به آن اضافه کنید.
تا بهبودی علائم حداقل روزی سه بار از آن بنوشید.
لطفا دقت کنید: شیرین بیان ممکن است در صورت مصرف با داروهای خاص نتیجه معکوس دهد و برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری های کلیوی، کبدی و قلبی خوب عمل نکند. همچنین برای مادران شیرده و زنان باردار توصیه نمیشود.


روغن اکالیپتوس
یک جز ترکیبی عالی در شربت های سرفه (سینه)، روغن اکالیپتوس است که نقش حیاتی در بازیابی صدا ایفا میکند. این روغن دارای خواص ضد ویروسی و آنتی باکتریال است که میتواند به رها شدن از علت التهاب تاثیرگذار بر تارهای صوتی شما کمک کند.

چند قطره روغن اکالیپتوس را به یک قابلمه نسبتا بزرگ پر از آب جوش اضافه کنید.
یک حوله روی سرتان بیندازید و به مدت ده دقیقه بخار را استنشاق کنید.
دو بار در روز این کار را انجام دهید.
همچنین میتوانید ۵ تا ۶ قطره روغن اکالیپتوس را با یک قاشق چایخوری روغن نارگیل یا زیتون ترکیب کرده و با آن گردن و گلویتان را ماساژ دهید. سپس کمپرس گرم را روی آن ناحیه قرار دهید تا روغن سریعتر جذب شود.


زنجبیل
یکی دیگر از ترکیباتی که میتواند به میزان زیادی به باز شدن صدایتان کمک کند، زنجبیل است. زنجبیل تازه حاوی زردینه ای به نام جینگرول است که غشاهای مخاطی ملتهب در اطراف حنجره را تسکین میدهد.

یک تکه ریشه زنجبیل تازه به اندازه طول انگشت شست را به صورت ورقه های نازک برش زده و داخل آب در حال جوش به مقدار دو فنجان بریزید.
روی ظرف درپوش بگذارید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بجوشد.
نوشیدنی حاصل را صاف کرده و بگذارید به مدت ۳ تا ۵ دقیقه خنک شود.
در صورت تمایل کمی عسل یا لیمو به آن اضافه کنید.
در طول روز هر چند ساعت از این دمنوش بنوشید.


محلول آب نمک گرم
غرغره کردن گلو با محلول آب نمک گرم یک درمان امتحان شده و مطمئن برای برگرداندن صداست. نمک به از بین بردن میکرو ارگانیسم های باعث التهاب در اطراف تارهای صوتیتان کمک کرده و روند التیام را سریعتر میکند.

یک قاشق چایخوری نمک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.
۴/۱ از محلول را در دهانتان بریزید.
به مدت ۳۰ ثانیه یا بیشتر محلول را غرغره کنید و آن را بیرون بریزید. همین روند را تکرار کنید تا محلول تمام شود.
۳ یا ۴ بار در روز این کار را تکرار کنید.

امید پنهانی هستم گرافیست ، چندین سال است در زمینه هایی ماننده طراحی گرافیکی ،فیلم و انیمیشن و … فعالیت می کنم. و آماده ارائه خدمات حرفه ای در این زمینه می باشم.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • برای مدیریت یک شرکت موفق، یک موسسه‌ی بزرگ و یا هر […]
 • طبق یک نظرسنجی از مردم آمریکا در مورد آینده تبلیغات، […]
 • نکته های مهم ساخت تیزر تبلیغاتی : از آنجایی که در تهیه […]
 • امروزه استفاده از ویدیو های تبلیغاتی به جای تصاویر […]
 • آیا به عکاسی از نوزاد علاقه‌مندید اما نمی‌دانید با چه […]
 • در عصری که ما زندگی می کنیم، شاهد نرخ سرسام آور […]
 • از آنجا که نبرد کسب و کارهای کوچک و متوسط بر سر به دست آوردن مشتریان هر ساله بیشتر و بیشتر می شود، پیدا کردن و انتخاب ایده های تبلیغاتی جدید و مؤثر برای هدف قرار دادن مشتریان بسیار قابل توجه خواهد بود […]
 • بهترین تبلیغات برای شما چیست؟ شاید این اولین سوالی […]
 •  بخواهید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، باید […]
 • کارلوس گوسن؛‌ مدیر کمپانی نیسان ژاپن و رنوی فرانسه […]
 • جفری پی. بزوس در آلبورک در ایالت نیومکزیکو به دنیا […]
 • استیو جابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان فرانسیسکو از […]
 • فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسنده بریتانیایی و مدیر […]
 • تکنولوژی
  فناوری لای‌فای که در حقیقت جایگزینی برای وای‌فای با […]
 • تکنولوژی
  دیجیتال مارکتینگ نسبت به چند سال پیش تغییرات چشمگیری […]
 • هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۴
  تکنولوژی
  یک مؤسسه پژوهش در حوزه فناوری، ارزشی برابر با ۴۲ […]