1 دسامبر

لای‌فای سرعتی ۱۰۰ برابر وای‌فای دارد

فناوری لای‌فای که در حقیقت جایگزینی برای وای‌فای با سرعتی ۱۰۰ برابر است در حال حرکت از محیط آزمایشگاهی به دنیای واقعی است. چندی پیش یک استارتاپ استونیایی از این فناوری در قالب یک تبلیغ استفاده کرد. این استارتاپ که نام آن «ولمنی» (Velmenni) است، اخیرا موفق شده بود جزء ۱۰۰ فینالیست مسابقه اسلاش (Slush) در هلسینکی فنلاند باشد. در خبری که به‌تازگی منتشر شده آن‌ها اعلام کردند در حال تست این فناوری در شرکت‌ها و محیط‌های صنعتی در شهر «تالین» (Tallinn) هستند.
استارتاپ ولمنی توانسته در آزمایش‌های محیطی خود با استفاده از فناوری لای‌فای داده‌‌ها را با سرعت یک گیگابایت در ثانیه ارسال کند و این یعنی سرعتی ۱۰۰ برابر سرعت فناوری فعلی وای‌فای. تصور می‌کنید با این سرعت یک فیلم با کیفیت بالا در عرض چند ثانیه دانلود می‌شود؛ شما هم ذوق زده شدید؟
«دیپاک سولانکی» مدیرعامل «ولمنی» به نشریه آی‌بی تایمز انگلستان گفت: ما در حال تست این فناوری در پروژه‌های مختلف در صنایعی هستیم که می‌توان از فناوری VLC (ارتباط نوری قابل رؤیت) در آن‌‌ها استفاده کرد. او گفت: ما موفق شدیم یک راه‌کار روشنایی هوشمند طراحی کنیم که در حال حاضر در یک محیط صنعتی در حال تست می‌باشد. در این محیط ارتباطات از طریق نور انجام می‌شود. هم‌چنین در پروژه‌ای دیگر با استفاده از فناوری لای‌فای برای دسترسی به اینترنت در محیط داخلی یک شرکت مشغول به آزمایش هستیم.

شاید فناوری لای‌فای بطور کامل جایگزین وای‌فای نشود ولی این دو فناوری می‌توانند به‌صورت موازی در کنار هم بکار گرفته شوند تا شبکه‌های کارآمدتری ساخته شود. به گفته سولانکی موفقیت این پروژه باعث می‌شود تا متقاضیان در طی سه تا چهار سال آینده از طریق لامپ روشنایی به اینترنت دسترسی داشته باشند.

قبل از این‌که لای‌فای به‌صورت انبوه مورد استفاده قرار گیرد باید روش‌هایی بکارگرفته شود تا دستگاه‌های فعلی بتوانند با این فناوری سازگاری پیدا کنند. سولانکی در این مورد می‌گوید: خیلی سخت است اگر بخواهیم یک زیرساخت کاملا جدید برای لای‌فای بسازیم به همین دلیل باید سعی کنیم تا به طریقی سیستم جدید را در دل سیستم فعلی جا دهیم.

پروفسور «هرالد هاس» از دانشگاه ادینبورگ و سازنده لای‌فای قبلا اظهار کرده بود در آینده شاهد لامپ‌های LED خواهیم بود که می‌توانند به‌عنوان یک جایگزین مافوق سریع برای وای‌فای مورد استفاده قرار گیرند. او که در یک کنفرانس سخنرانی می‌کرد گفت زیرساخت فعلی برای یکپارچه‌سازی لای‌فای کاملا مناسب است.

او گفت: فقط کافی است یک میکروچیپ بسیار کوچک را در هر وسیله روشنایی بالقوه بکار بگیریم؛ آن‌وقت شاهد خواهیم بود که دو نوع عملکرد با هم ترکیب می‌شوند: روشنایی و انتقال وایرلس داده. در آینده نه تنها ۱۴ بیلیون لامپ روشنایی خواهیم داشت بلکه ۱۴ بیلیون لای‌فای هم در کنار آن داریم که این می‌تواند نویدگر آینده‌ای پاک‌تر؛ سبزتر و حتی روشن‌تر باشد.
اما لای‌فای واقعا چیست؟ لای‌فای یک فناوری وایرلس مشابه با وای‌فای است که اجازه می‌دهد دیتا با استفاده از VLC با بالاترین سرعت ارسال شود. این فناوری نسبت به وای‌فای چندین برتری دارد. اول این‌که لای‌فای امنیت بالاتری در شبکه‌های محلی و خانگی ایجاد می‌کند چون نور نمی‌تواند از موانعی مانند دیوار عبور کند. این خود به معنی تداخل کمتر بین دستگاه‌های مختلف است. اما بدون شک مهم‌ترین برتری و مزیت این فناوری سرعت بسیار بالایی است که ارائه می‌دهد. محققان موفق شده‌اند در شرایط آزمایشگاهی به سرعت ۲۲۴ گیگابیت در ثانیه دست پیدا کنند.

منبع

امید پنهانی هستم گرافیست ، چندین سال است در زمینه هایی ماننده طراحی گرافیکی ،فیلم و انیمیشن و … فعالیت می کنم. و آماده ارائه خدمات حرفه ای در این زمینه می باشم.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • آیا به عکاسی از نوزاد علاقه‌مندید اما نمی‌دانید با چه […]
 • هماهنگي در رنگ يعني آفرينش يك تركيب رنگي منظم، سازگار […]
 • این کلمه دو بار در یک آیه به کار رفته است.صِبْغَةَ […]
 • در ابتدای هر پروژه، هر طراح گرافیک با تعدادی از […]
 • یکی از راه‌هایی که می‌تواند عکس شما را زیباتر کند، […]
 • کلمه‌ ها بسیار اهمیت دارند چراکه نه تنها شخصیت شما را […]
 • ده ویژگی و یک برداشت
  ۱۰ ویژگی که ما را به آدم‌های غیرجذاب تبدیل می‌کند و […]
 • شرکت های بزرگ و کوچک و فروشگاه هایی که میخواهند به کسب […]
 • ساده ترین تعریف برای بهینه سازی وب سایت: قرار دادن وب […]
 • ویلیام هنری گیتس مشهور به بیل گیتس، در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ […]
 • در قسمتی از وصیتنامه نوبل آمده: تمام دارایی‌ام طبق […]
 • جفری پی. بزوس در آلبورک در ایالت نیومکزیکو به دنیا […]
 • استیو جابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان فرانسیسکو از […]
 • تکنولوژی
  مودم‌های نوری جدید ناساکه قرار است در سال ۲۰۲۰ در […]
 • تکنولوژی
  لیستی را گردآوری کرده ایم که وضعیت تبلیغات ویدیویی در سال 2019 را روشن خواهد کرد و به شما نشان می دهد که شرکت های موفق چگونه از محتوای ویدیویی برای پیدا کردن پیام خود استفاده می کنند. […]
 • تکنولوژی
  حیات زنبورهای عسل اهمیت بسیار زیادی برای انسان‌ها […]
WhatsApp chat